|| ::.شگفتي هاي رياضي.:: ||
|لگاریتم |دستور هرون|نسبت طلایی |ریاضی در معماری و ... 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان شگفتي هاي رياضي و آدرس math01.LoxBlog.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در كادر زیر بنويس . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

اراتستن در سال 276 قبل از ميلاد در شهرسيرن(شهري در ليبي كنوني) متولد شد.پس از تحصيل در


   آتن،پادشاه اسكندريه(بطلميوس سوم)وي را براي تعليم فرزندش از آتن به اسكندريه احضار كرد و در سال 240 قبل از ميلاد،به رياست كتابخانه ی بزرگ اسكندريه منصوب شد كه اين افتخار مهمي بود.او از بزرگ‌ترين فضلاي اسكندريه بود،نه فقط رياضي داني برجسته بلكه جغرافي داني قابل و مورخي دقيق نيز به شمار مي‌آمد.آثار او در رياضيات،جغرافيا، فلسفه،گاهشماري،نقد ادبي و دستور زبان و نيز شعر بسيار مشهور بودند. وي از دوستان ارشميدس بود و چند سالي پس از اقليدس مي‌زيست وجامع علوم زمان خود بود. معمولاً او را بتا(دو)"حرف دوم الفباي يوناني" مي‌ناميدند. علت اين وجه تسميه اين بود كه وي دومين فرزانه‌ در بين هم عصرانش بود.برخي معتقدند كه منشأ اين لقب،آن است كه اطاق وي در دانشگاه اسكندريه اطاق شماره ي 2 بوده است.
يكي از آثار برجسته ي اراتستن،كتاب Platonicus بوده است كه در آن به بحث درباره‌ي مفاهيم مقدماتي هندسه و حساب پرداخته است و بحثي هم در زمينه ي موسيقي دارد.در نامه اي كه وي به بطلميوس سوم نوشت،تاريخچه ي مسأله ي معروف تضعيف مكعب را خاطر نشان كرد و براي به‌دست آوردن راه حل مساله اي در هندسه به ترسيم دستگاهي مكانيكي و روش كار آن پرداخت.در حساب، روش غربال را براي يافتن اعداد اول ابداع نمود.
او فاصله‌ي خورشيد تا زمين را 000/000/804 اِستاد(stadia :واحد طول يونان قديم برابر با عددي بين 154 تا 215 متر) و فاصله ي ماه تا زمين را 000/780 اِستاد،محاسبه كرد.
آن چه بيش از همه،مايه‌ي شهرت اراتستن شده،كار برجسته‌اي است كه در مورد اندازه‌گيري محيط زمين انجام داده.وي محيط زمين را000/250 اِستاد به دست آورد.
اراتستن در سنين كهولت،نابينا شد و چون مي‌دانست كه بينايي اش باز نخواهد گشت،آن قدر از خوردن غذا امتناع كرد تا سرانجام در سال 194 قبل از ميلاد از گرسنگي جان سپرد.
منبع :

http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk

[ سه شنبه 18 مهر 1391برچسب:بتا Beta (اراتستن),بتا,رياضي و بتا,Beta,اراتستن, ] [ 13:24 ] [ حسين ]
صفحه قبل 1 صفحه بعد
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

به وبلاگ من خوش آمدید لطفا بدون نظر خارج نشوید. انتقادات و پيشنهادات خود را از طريق نظر گذاشتن با ما در میان بگذاريد. سربلند و پيروز باشيد.
موضوعات وب
امکانات وب

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)


Alternative content


آمار وبلاگ:

بازدید امروز : 32
بازدید دیروز : 53
بازدید هفته : 715
بازدید ماه : 1917
بازدید کل : 657018
تعداد مطالب : 117
تعداد نظرات : 752
تعداد آنلاین : 1

<-PollName->

<-PollItems->

شگفتي هاي رياضي

تبادل لینک خرید عینک ویفری ساعت مچی کاسیو

تبادل لینک

- تبادل لینک

Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگر